Недригайлівський р-н

Недригайлівський район Сумської області розташований у південно-західній частині області і охоплює територію у 1025 кв. км. Він об’єднує 2 селища міського типу та 98 сільських населених пунктів. Населення 31,3 тис. чоловік.

Численні археологічні знахідки свідчать, що ця територія почала заселятися з часів пізнього палеоліту (близько 15 тис. років тому). Біля с. Кулішівка у 1839 році знайдено рештки скелетів мамонтів та інших доісторичних тварин. У 1841 році на місці знахідки встановлений перший і до недавнього часу єдиний у світі пам’ятник мамонту, який зберігся донині.

Давніми мешканцями краю були слов’янські племена сіверян. У 884 році ці землі ввійшли до складу Київської Русі. Недригайлів відомий з 1632 року. Він був збудований як фортеця для захисту від нападів польських загарбників і кримських татар. З 1780 року утворюється Недригайлівський повіт Харківського намісництва, з 1796 року - Недригайлівська волость Лебединського повіту Слобідсько-Української, а з 1835 року - Харківської губернії. 5 січня 1923 року утворився Недригайлівський район Роменського округу Полтавської губернії, який об’єднував 82 населених пункти. З лютого до середини жовтня 1932 року район перебував у складі Харківської, а з жовтня - Чернігівської областей. В лютому 1939 року район ввійшов до складу Сумської області. З 1930 року почала виходити районна газета. У квітні 1932 року став до ладу завод по сушінню овочів - найкращий на той час серед овочесушильних заводів України. У Тернах випускав продукцію цукровий завод.

З початком Великої Вітчизняної війни жителі району билися з ворогом на фронтах, у партизанських загонах, підпільних групах, кували перемогу в тилу. 12 вересня 1943 року територія району була визволена від ворога. За роки війни Недригайлівський район втратив 7258 жителів. На примусові роботи до Німеччини було вивезено понад 4480 чоловік. Окупантами були нанесені збитки в сумі 240 млн. крб. у цінах того часу.

Понад 6 тисяч воїнів, уродженців та жителів району були нагороджені орденами та медалями, шість стали Героями Радянського Союзу, троє - повними кавалерами ордена Слави. На початку 70-х років за виробничі досягнення більше 200 трудівників Коровинського колгоспу "Комінтерн" нагороджено орденами та медалями. П’ятьом землякам присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. П’ятдесят два роки успішно керував цим господарством Герой Соціалістичної Праці І. Н. Яловий.

Мережа навчально-виховних закладів району складається з 24 середніх загальноосвітніх шкіл, міжшкільного навчально-виробничого комбінату, районного Будинку школяра, дитячої юнацько-спортивної школи та 12 дитячих дошкільних закладів. На базі Недригайлівського МНВК відкрито філіал заочного відділення технікуму Сумського аграрного університету. Працюють гімназійні класи у навчально-виховному комплексі смт Недригайлів, у 7 школах поглиблено вивчаються 15 навчальних предметів. З 1980 року працює вище професійно-технічне училище (ВПУ-41), яке готує спеціалістів для сільського господарства.

Мережу закладів культури району представляють 31 клубний заклад, 27 бібліотек, дитяча музична школа в смт Недригайлів з двома філіалами у селах Коровинці та Вільшана, дитяча школа мистецтв, 2 школи естетичного виховання.

Повертаються народні звичаї. Проходить регіональний фестиваль хорових колективів "Пісенне Посулля" за участю хорових колективів Сумської та Полтавської областей. Проводиться свято Купала. Традиційним стало проведення днів села та храмових свят. Базовими для проведення всіх масових заходів є 8 колективів, які мають звання "самодіяльний народний". Це хоровий колектив районного будинку культури, вокальний жіночий ансамбль "Посуляночка", чоловічий вокальний ансамбль "Колорит" та драматичний колектив Коровинського СБК, вокальний ансамбль "Червоні вітрила", самодіяльний Холодноярський народний фольклорний колектив, чоловічий ансамбль народної пісні "Нащадки Томаша", самодіяльний народний духовий оркестр РБК.

Повертається належне місце в суспільстві церкві та релігії. На території району зареєстровано і діє 27 релігійних громад. Ведеться будівництво церковних споруд у смт Недригайлів, селах Хоружівка та Деркачівка.