Краснопільський р-н

Краснопільський район утворений у березні 1923 року. Розташований у південно-східній частині Сумської області в лісостеповій зоні. Відстань від смт Краснопілля до обласного центру: залізницею - 40 км, шосейними дорогами - 42,4 км.
Чисельність населення - 34 тис. чол. (2,6 % від населення області), з них сільське - 22,7 тис. чол. (66,8 % загальної чисельності населення району).
За національним складом: українці - 91,5 %, росіяни - 7,8 %, білоруси - 0,5 %.
У адміністративно-територіальній структурі - 16 сільських та 2 селищні ради, 53 населених пунктів.

Виникнення Краснопілля пов’язане з будівництвом Бєлгородської оборонної лінії, яка призначалась для захисту від набігів кримських татар і ногайців. Для цього у 1640 році на березі невеликої річки Краснопілля була збудована однойменна фортеця. Починаючи з 1651 року поселення швидко зростало - сюди переселилося багато селян і козаків з Правобережної України.

Наприкінці 50-х років ХVII ст. Краснопілля стає сотенним містечком Сумського слобідського козацького полку. Розташоване поблизу відомого Сагайдачного шляху, який вів углиб Росії по нових дорогах, що з’єднали Суми з Бєлгородом і Харковом, Краснопілля з часом набувало оборонн-рубіжного значення.

Основним заняттям місцевих жителів стає хліборобство, а ще - скотарство, бортництво, винокуріння. Переселенці із Задніпрянщини принесли з собою знання різних галузей народної творчості. Так виник один з центрів кахлярського виробництва на Слобожанщині. Великими землевласниками на Краснопільщині були Андрій та Герасим Кондратьєви, Василь Янпольський, Е. К. Петерс, К. і Ф. Вейссе.

Економічному розвитку міста сприяла Бєлгородська залізниця, будівництво якої розпочалось у 1898 році. Перший потяг через станцію Краснопілля пройшов 2 серпня 1901 року. Селище славилось своїми ярмарками, товари на які привозили з Сум, Курська, Рильська, Обояні.

Видатні уродженці Краснопільщини: поет, публіцист, перекладач, революційний діяч П. А. Грабовський; художник, друг Т. Г. Шевченка П. М. Соколов (Соколенко); письменник, громадсько-політичний діяч, перший народний комісар освіти України Г. В. Михайличенко, який заснував товариство українських письменників; видатний спортсмен-важкоатлет, заслужений майстер спорту, олімпійський чемпіон 1964, 1968 років, Почесний громадянин м. Запоріжжя Л. І. Жаботинський та багато інших.

Земля Краснопільщини вабила своєю красою, надихала на нові твори письменників А. Чехова, Ф. Достоєвського, художника К. Трутовського. Т. Г. Шевченко намалював ілюстрацію до своєї "Катерини" з образу дівчини с. Славгород. Тут провів дитячі роки відомий актор М. С. Щепкін. Історична і культурна спадщина краю представлена в багатьох експозиціях музеїв, зокрема,  "Історії району" в смт Краснопілля та П. А. Грабовського на його батьківщині в с. Грабовському.

За бойові подвиги в роки Великої Вітчизняної війни 4,5 тис. уродженців району нагороджені орденами і медалями, 20 - удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу, 5 стали повними кавалерами ордена Слави.

За високі трудові показники у мирні дні четверо жителів району удостоєні звання Героя Соціалістичної Праці, 32 - нагороджені орденом Леніна.

Природно-заповідний фонд району налічує 9 заповідних територій та об’єктів загальною площею 1849,9 га, що становить 1,37 % території району. Цей фонд представлений багатьма гідрологічними заказниками.

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення "Великобобрицький" площею 8 га, як свідчить історія, закладений у 1815 році графом Рахмановим на честь перемоги російського народу над Наполеоном.

Територією району протікає понад 16 малих річок, довжиною 353,7 км; є 166 ставків, площа яких дорівнює 956 га. 

У районі функціонує 34 навчальних заклади, з них 32 загальноосвітні школи та ПТУ-43 з філіалом у с. Миропілля. Для роботи з талановитою і обдарованою учнівською молоддю району в 1999 році була заснована гімназія в смт Краснопілля.

Однією із складових частин безперервної загальної освіти є позашкільна освіта. У 2002 році створений центр дитячої та юнацької творчості, у якому діє 18 гуртків за різними напрямками.

У школах району працюють шкільні музеї, світлиці народознавства, кімнати Бойової Слави. Осередками освіти і виховання є музей історії села в с. Славгород, Музей хліба у с. Великий Бобрик, краєзнавчий у с. Миропілля.